Gruzja i Armenia

Program

Dzień 1 Warszawa – Tbilisi
Zbiórka na lotnisku Okęcie; odprawa; wylot o godz. 22.30, przelot do Tbilisi.

Dzień 2 Tbilisi City Tour – Muzeum Narodowe.
Lądowanie na lotnisku w Tbilisi o godz. 04:10. Zakwaterowanie w hotelu o godz. 06:00. Odpoczynek w hotelu do godz. 12:00. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy – Tbilisi City Tour: świątynia Metechi z XIII w. leżącana skale nad rzeką Mtkvari. Wejście na starożytną twierdzę Narikala (IV w.) wznoszącą się nad Tbilisi z pięknym widokiem na miasto. Zwiedzanie Synagogi; Wizyta w katedrze Sioni (VI-VII ww.). Przechowuje się w niej najcenniejszy gruziński skarb – krzyż patronki państwa, świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się krajem chrześcijańskim. Na trasie spaceru po Starym Mieście zwiedzimy najstarszy kościół w Tbilisi Anczyschati (VI w.). Zwiedzanie Muzeum Narodowego (nieczynne w poniedziałki!) Przejazd al. Rustawelego. Obiadokolacja. Nocleg w Tbilisi. Msza św. w kościele katolickim w Tbilisi/Spotkanie z Biskupem (jeżeli będzie możliwe). Kolacja i nocleg.

Dzień 3 Tbilisi – Mccheta – Kazbegi – kościół pw. Trójcy Świętej Gergeti – Gudauri.
Po śniadaniu przejazd do Mccheta – Mccheta, pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO. Odwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli, która przez stulecia była miejscem koronacji i pochówku władców Gruzji – wg legendy złożona jest tu szata Chrystusa. Zwiedzimy również Monastyr Dżwari. Są to zabytki znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd Gruzińską Drogą Wojenną. Później przejazd do Kazbegi/Stepancminda. Wjazd samochodami terenowymi do świątyni Gergeti pw. Trójcy Świętej. (cena wyjazdu obejmuje wjazd samochodami terenowymi do Gergeti) na szczyt góry, do zabytkowego kościoła Gergeti z XIV wieku, który stoi na wysokości 2170 m n.p.m. stamtąd rozciąga się widok na Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047 m n.p.m.). Przejazd do Gudauri, ośrodka narciarskiego położonego na wysokości 2200 m n.p.m. Kolacja i nocleg.

Dzień 4 Gudauri – Ananuri – Gelati Monasteri – Bagrati Cathedral – Kutaisi.
Po śniadaniu przejazd do twierdzy Ananuri (XVII w.) Zwiedzanie katedry Bagrati (pod ochroną UNESCO) z XI wieku. Przejazd do klasztoru Gelati (pod ochroną UNESCO) z akademią, założoną przez jednego z najwybitniejszych królów Gruzji, Dawida Budowniczego (1089–1125). Podziwianie unikalnych fresków przedstawiających świętych i gruzińskich władców. Tuż za głównym wejściem do katedry Świętej Dziewicy znajduje się grób króla Dawida Budowniczego. Kolacja i nocleg.

Dzień 5 Kutaisi – Jaskinia Prometeusza – Zugdidi – Mestia.
Śniadanie w hotelu. Później zwiedzimy Jaskinię Prometeusza. Przejazd do Mestii, głównego miasta regionu wysokogórskiego – Swanetii. Znane jest ono z domów-wież, które były zamieszkane przez długie wieki. Kolacja i nocleg w Mestii.

Dzień 6 Mestia – Uszguli – Mestia.

Śniadanie.  Wycieczka w góry samochodami terenowymi. Przyjazd do Uszguli, którą uważa się za najwyżej położoną (2200 m n.p.m.) wioskę w Europie. Wokoło można podziwiać najwyższe szczyty Kaukazu. Powrót do Mestii na nocleg. Kolacja i nocleg.

Dzień 7 Mestia – Batumi City Tour.
Po śniadaniu wyjazd do Batumi, leżącej na brzegu Morza Czarnego. Po drodze malownicze widoki. Przyjazd do najsłynniejszego kurortu w kraju. Zwiedzanie Batumi. Czas wolny. Kolacja i nocleg

Dzień 8 Batumi – Ogród botaniczny – Gonio – Batumi.
Śniadanie w hotelu. Następnie przejazd do ogrodu botanicznego. Później zwiedzimy twierdzę Gonio (Apsaros)– jest to rzymska twierdza, która do naszych czasów zachowała się w bardzo dobrym stanie. Na terenie twierdzy znajduje się grób św. Macieja – jednego z apostołów. Kolacja oraz nocleg w Batumi.

Dzień 9 Batumi – Ubisa – Forteca Rabati – Akhaltsikhe.
Śniadanie w hotelu. Przejazd do regionu Meschetia. Po drodze zwiedzimy świątynię Ubisa (IX w.). W Achalyche zwiedzimy imponującą twierdzę Rabati. Kolacja oraz nocleg w Akhaltsikhe.

Dzień 10 Akhaltsikhe – Wardzia – granica gruzińsko-ormiańska – Erywań.
Po śniadaniu przejazd do miasta skalnego Wardzia, unikalnego miasta wykutego w skale w XII wieku. Rozciąga się ono na długości pół kilometra wzdłuż rzeki Mtkwari. W kompleksie zachowały się pomieszczenia mieszkalne, kapliczki, piwnice na wino oraz liczne tunele. Zwiedzanie jaskini, gdzie mieści się niewielki monastyr zajmowany przez 6 mnichów. Dalej jedziemy w kierunku granicy gruzińsko-ormiańskiej, odprawa celno-paszportowa i przejazd do Erywania. Kolacja i nocleg.

Dzień 11 Erywań – Eczmiadzyn – (Rhipsime, Gayane) – Zvartnots – Cicernakaberd – Erywań.
Śniadanie w hotelu. Wyjazd do duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów – katedry Eczmiadzyn, zwiedzanie świątyń pod wezwaniem św. Hripsime i Gayane. Zwiedzimy twierdzę Zwartnoc. W Erywaniu zwiedzimy Cicernakaberd – pomnik poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian. Kolacja i nocleg.

Dzień 12 Erywań – City Tour – Muzeum Rękopisów Matenadaran – Garni – Geghard – Erywań.
Śniadanie w hotelu. Erywań City Tour- al. Bagramyana, Pałac Prezydencki, Akademia Nauk, budynek Parlamentu, Opera, Katedra św. Grzegorza Oświeciciela. Zwiedzimy również Muzeum Rękopisów Matenadaran(nieczynne w niedziele i poniedziałki) Wyjazd do Garni, pogańskiej świątyni boga Mitry – usytuowana na terenie dawnej letniej rezydencji króla Tiridatesa I, skąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Następnie zwiedzimy kompleks klasztorny Geghard. Kolacja i nocleg w Erywaniu.

Dzień 13 Erywań –Khor Virap – Noravank – Erywań.
Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie klasztoru Khor-Virap. Tu Armenia została ochrzczona na początku IV wieku jako pierwszy kraj na świecie. Z klasztoru otwiera się wspaniały widok na biblijny Ararat. Później zwiedzimy klasztor Noravank (XIII w.). Powrót do Erywania. Kolacja i nocleg w Erywaniu.

Dzień 14 Erywań – Sevanavank – Jezioro Sevan – granica ormiańsko-gruzińśka – Tbilisi.
Śniadanie w hotelu. Przejazd nad Jezioro Sewan. Zwiedzimy tu świątynię Sevanavank (IX w.). Dalej jedziemy w kierunku granicy ormiańsko-gruzińskiej (Sadachlo), odprawa celno-paszportowa . Powrót do Tbilisi. Kolacja i nocleg.

Dzień 15 Tbilisi – Signagi – Bodbe – Tbilisi.
Śniadanie w hotelu. Następnie wyjazd do regionu Kachetia – kolebki wina. Zwiedzanie Monastyru Bodbe, gdzie znajduje się grobowiec św. Nino. Przejazd do Signagi, otoczonego murami obronnymi z 23 wieżami. Spacer nastrojowymi uliczkami. Z murów rozciąga się zapierający dech widok na ośnieżony Kaukaz. Tu będzie można skosztować gruzińskiego wina i zatrzymać się na lunch z degustacją. Czas wolny. Powrót do Tbilisi. Uroczysta obiadokolacja pożegnalna wraz z pokazem folklorystycznym. Nocleg

Dzień 16 Tbilisi – Warszawa.
Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Wylot z Tbilisi do Warszawy o godz. 4.55 nad ranem.

Świadczenia:
bilety lotnicze na rejsowy samolot
transport podczas całej wycieczki
przejazd pojazdami 4×4 do kościoła Trójcy Świętej Gergeti w Kazbegi
zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, w pokojach dwuosobowych z łazienkami
pełne wyżywienie (trzy posiłki)
przewodnik polskojęzyczny na całej trasie
codzienna Msza św.
opieka duchowa kapłana
ubezpieczenie KL i NNW i chorób przewlekłych
bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
woda butelkowana gazowana/niegazowana
obiadokolacja pożegnalna (cena wina wliczona)
degustacja wina
system Tour Guide

Cena nie obejmuje:
dopłaty za pokój jednoosobowy (290 USD)
napiwków dla obsługi hotelowej, kierowcy oraz przewodników miejscowych (40 USD)
napojów alkoholowych (oprócz obiadokolacji pożegnalnej)

Ważne informacje:
cena wyjazdu zawiera składkę do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
organizator zastrzega sobie prawo zmiany kolejności zwiedzania w zależności od: pogody, kondycji uczestników oraz godzin otwarcia obiektów.

 

LaS

Szczegóły

  • Termin: 03-18.09.2018
  • Kierunek: Gruzja, Armenia
  • Cena: 1650 zł + 1360 usd
  • Liczba noclegów: 14
  • Środki podróży: samolot
Chcesz zarezerwować
lub dowiedzieć się więcej?
Napisz lub zadzwoń:
+48 71-352-23-19
+48 601-788-190
info@alfa-tur.pl

Nasze oferty i informacje wprost na skrzynkę pocztową. Wystarczy dodać adres e-mail!

Nasz adres

ALFA-TUR®
Biuro Turystyczno – Pielgrzymkowe

ul. Horbaczewskiego 29 b
54-130 Wrocław
+48 71-352-23-19
+48 601-788-190
info@alfa-tur.pl

Godziny otwarcia

Pon. - Pt. 11 - 16